Knygos apie rašymą

knygos apie rasyma

Tokias knygas rašo tie, kurie nesugeba rašyti. Ne? Prisipažinsiu, kažkada taip pagalvojau (tik dar niekam nesakiau). Panašiai manoma apie visus kūrybiškų profesijų mokytojus: kai nesugebi vaidinti, dėstai vaidybą, kai nesugebi dainuoti, dėstai dainavimą, kai nesugebi rašyti… Bet savo studentų klausiau: kokia nauda iš dėstytojo, kuris yra genialus artistas, visiškai nesugebantis mokyti? Jokia. Tai ir užteks apie tai.

Neseniai nusipirkau dar dvi knygas apie rašymą, ir jau susidėjo graži krūvelė, kurią aptarsiu ir patarsiu:

 • Steven King “On Writing (A Memoir of the Craft)“

Panašu (knygą tebeskaitau), kad tai ir memuarai, ir apie meistrystę. Žanrinės literatūros rašytojo niekada neklausia apie kalbos dalykus, tarsi jis būtų antrarūšis meistras, tačiau siaubo karalius žino, kur dėti kablelį, kad skaitytoją išpiltų šaltas prakaitas…

 • Roy Peter Clark “Writing Tools (50 Essential Strategies for Every Writer)“

Knygą dar tik vartinėju, bet aiškus yra autoriaus gilinimasis į techninius rašymo dalykus. Jo paskaitos (su praktinėmis užduotimis) lengvos, žaismingos, su daug pavyzdžių. Nežinau, ar lietuvių kalboje veikia tos pačios stiliaus taisyklės, bet skaitydama lyginu ir, tikiuos, greit sužinosiu. Autorius sako, kad rašytojui svarbiau yra ne taisyklės, o įrankiai: „I prefer tools, not rules.“

 • Brian Kiteley “The 3 A. M. Epiphany (Uncommon Writing Exercises That Transform Your Fiction)“

Tai pratimų rinkinys (viso 200). Komentarai paprasti ir suprantami, gundo mestis į bandymus ir tučtuojau matyti rezultatus. Autorius gilinasi į istorijos (pasakojimo, siužeto, intrigos) sudedamąsias dalis, veikimo principus. Pavyzdžiui: labai atvirai aprašykite sekso sceną, o vėliau pakeiskite visus su seksu susijusius žodžius virtuvės padargais, maisto produktais ir pan. Po panašių eksperimentų pradedi kitaip žiūrėti tiek į savo, tiek į kitų kūrinius. Įvyksta nušvitimas.

 • Peter Elbow “Writing With Power (Techniques for Mastering the Writing Process)“

Stulbinanti knyga. Visgi kai kurie rašymo dėstytojai iš tiesų visiškai nesugeba rašyti! Lengva skaityti tik cituojamus studentų tekstus. Autoriaus griebtasi mistinės temos: kas yra ta tekstų energija? Kaip ją matuoja, kaip iššaukia, valdo? Visgi juodžiausiomis dienomis tinka ir tokia knyga. Bent supranti, kad ne vien dievai knygas apie rašymą lipdo.

 • John Marsden “Everything I Know About Writing“

Australas literatūros mokytojas, kuriantis paaugliams (vieną jo knygą skaičiau – nuostabi!), dalinasi patirtimi su mokiniais. Tačiau ir suaugusiam „amžinam studentui“ knygos tonas labai tinka. Ją skaitydama garsiai juokiausi, o ir naudos daug gavau.

 • John Mullan “How Novels Work“

Autorius (britas) ilgai rašė recenzijas, kol vieną dieną pasijuto žinąs apie romano struktūrą tiek daug, kad galėtų parašyti apie tai atskirą knygą. Žmogui, nestudijavusiam filologijos, ji yra lobis: sužinai, kad didieji meistrai seniai neišradinėja dviračio, o mokosi vieni iš kitų. Gidas meistrystėn (su kritikos prieskoniu) ir daug geros grožinės literatūros pavyzdžių.

 • Paul Mills “Writing in Action“

Man tai buvo pirmoji tokio pobūdžio knyga. Pasisekė – į rankas pateko geras elementorius. Rašymas pagal autorių tėra profesija: esė, grožinė literatūra (fiction), poezija, dramaturgija – viskas turi savus dėsnius, telpančius į 212 psl. Iš visų mano knygų apie rašymą ši turi daugiausia žymeklių ir pabraukymų. Kokio dar komplimento reikia?

Jeigu susigraudinot, kad nė vienos iš jų nerasite knygyne, tai susiraskite www.amazon.com – kainuos šiek tiek daugiau nei prasti batai… Arba skaitykite toliau „Grafomaniją“, apšviesiu.

Gal žinote knygą apie rašymą, kurią vertėtų perskaityti?

4 atsakymai į “Knygos apie rašymą

 1. Biblija: Strunk, William, Jr. 1918. The Elements of Style

 2. O taip, ją mini vos ne kiekvienas iš minėtų knygų autorių. Nelabai suprantu, kodėl jos vis nesusirandu. Lyg ir bijau, kad ten daugiau kalbinių dalykų – anglakalbiams? Dabar priminėt, ir būtinai susirasiu, kol neišvažiavau iš šitos zonos :) Ačiū, Kazimierai.

 3. Atgalinė nuoroda: Knygos apie rašymą 2 « Grafomanija

 4. Atgalinė nuoroda: Stiveno Kingo akis « Grafomanija